stoisko z potrawami i osoby częstujące się

30 lipca 2023 r. w Prandocinie królował czosnek w każdej możliwej postaci - w okazałych warkoczach, wielobarwnych bukietach oraz przepysznych potrawach, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Słomniki i Radziemice.

13. edycja Małopolskiego Święta Czosnku - promującego czosnek i jego producentów cyklicznego wydarzenia - przyciągnęła rzeszę kół gospodyń wiejskich, wystawców, rolników, producentów maszyn rolniczych, stowarzyszeń oraz mieszkańców naszego regionu - amatorów czosnku. Wydarzenie zainaugurowano mszą świętą w zabytkowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie. Następnie pochód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP z Prandocina wkroczył na teren kompleksu LKS Juvenia Prandocin. Uroczystości odbywające się na scenie plenerowej rozpoczęto polonezem powitalnym, zaprezentowanym przez prandocińską grupę artystyczną „Sami Swoi”. Następnie oficjalne otwarcie i powitanie gości przypadło w udziale dwóm gospodarzom uroczystości: Pawłowi Knaflowi Burmistrzowi Gminy Słomniki oraz Markowi Słowińskiemu Wójtowi Gminy Radziemice. Włodarze gmin powitali liczną reprezentację władz państwowych i samorządowych w osobach: Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Wicemarszałka Senatu Marka Pęka, Senatora RP Włodzimierza Biernackiego, Posła Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa, jako przedstawiciela Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity - panią Lucynę Gajdę, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółkę, Przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Goraja, Wicestarostę Krakowskiego Arkadiusza Wrzoszczyka, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Marka Piekarę, Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagłę. Tuż po powitaniu gości na plenerowej scenie zaprezentowała się kolejna chluba  Prandocina – Orkiestra Dęta OSP Prandocin, a chwilę później widownia miała przyjemność obejrzeć dowcipny, pomysłowy i pełen werwy spektakl kabaretowy „Kaprysy dziewczyny – panny Katarzyny” w wykonaniu grupy artystycznej „Sami Swoi” i członkiń KGW z Prandocina. Żywiołowa i radosna reakcja publiczności w czasie występu dała świadectwo teatralnych umiejętności zespołu.   

„Czosnkowe Dożynki” to również - niezmiennie od wielu lat – kiermasz kulinarny i konkursy skierowane do pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Tegoroczna edycja obfitowała w przepyszne czosnkowe zupy, sakiewki, pasty, sałatki, pieczywa czy smalce smakowane przez gości wydarzenia na plenerowych stoiskach. O podniebienia uczestników święta zadbały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Słomniki i Radziemice: Wesołe Kumoszki z Granowa, KGW Łętkowice-Kolonia, KGW Zaborze, KGW Dodów, KGW Muniakowice, KGW Prandocin, KGW Smoniowice, KGW Wężerów, KGW Prandocin Iły, KGW Kępa, KGW Radziemice-Wola Gruszowska, Stowarzyszenie KGW Niedźwiedź i KGW Janikowice. W czasie trwania kiermaszu kulinarnego trzy komisje konkursowe, w których skład weszli goście czosnkowego święta, podjęły się niezwykle trudnego zadania – wyboru najpiękniejszego czosnkowego bukietu i warkocza oraz najsmaczniejszej potrawy. Konkursy na najpiękniejszy warkocz i bukiet czosnkowy, były z całą pewnością dowodem kunsztu rękodzielniczego członkiń KGW. Trzeci konkurs – na najlepszą potrawę z dodatkiem czosnku – był uczta dla podniebienia, której wielu mogło pozazdrościć, gdyż w szranki stawały tu absolutnie najlepsze kucharki naszego regionu. W tegorocznej edycji nagrody i owacje przypadły w udziale następującym KGW:

Konkurs na najlepszą potrawę:

miejsce I: KGW Ratajów

miejsce II: KGW Janikowice

miejsce III: KGW Muniakowice

 

Konkurs na najpiękniejszy bukiet:

miejsce I: KGW Kępa

miejsce II: KGW Prandocin

miejsce III: KGW Smoniowice

 

Konkurs na najpiękniejszy warkocz:

miejsce I: KGW Prandocin Iły

miejsce II: KGW Kępa

miejsce III: KGW Dodów

Prócz możliwości skosztowania tradycyjnych specjałów i udziału w konkursach zgromadzona na terenie XIII Małopolskiego Święta Czosnku publiczność mogła zapoznać się z nowinkami rolniczymi z zakresu zbioru i pielęgnacji czosnku oraz odwiedzić stoiska producentów czosnku i ekspertów z agencji rolnych i stowarzyszeń. Te ostatnie przeprowadziły również na terenie wydarzenia nietuzinkowe konkursy. Małopolska Izba Rolnicza przy wsparciu sponsorów: firm Rolnik, Agromarket, Agrarius, Plantico i Snupol – wyłoniła zwycięzców konkursu na „Superwiązkę polskiego czosnku” w osobach Piotra Niewiary (odmiana „Harnaś”) i Ryszarda Kopcia (kategoria „Open”). Co istotne, na terenie XIII Małopolskiego Święta Czosnku odbył się również powiatowy etap ogólnopolskiego konkursu skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Bitwa Regionów”. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Niewątpliwie urozmaiceniem czosnkowego święta były koncerty regionalnych zespołów ludowych i muzycznych. Na scenie zaprezentowały się, śpiewając na ludową nutę, zespoły: Pawie Oczko z Szczepanowic i KGW z Łętkowic- Kolonii. Następnie na scenę wkroczył zespół Efect, aby bawić publiczność do późnych godzin nocnych w czasie zabawy tanecznej zorganizowanej przez LKS Juvenia Prandocin.

XIII Małopolskie Święto Czosnku w Prandocinie objęli swoim patronatem liczni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz media. Kolejna edycja promującego czosnek oraz jego producentów przedsięwzięcia była wspierana przez: Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółkę oraz Starostę Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałkę. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Kraków, TVP3 Kraków i Dziennik Polski.

Co ważne współorganizatorem XIII Święta Czosnku było Towarzystwo Kulturalno-Sportowe w Słomnikach. Dzięki partnerstwu Miejsko-Gminnego Centrum Kultury ze stowarzyszeniem projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa  Małopolskiego w ramach zadania „Promocja dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego regionu w czasie XIII Małopolskiego Święta Czosnku” w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” Województwa Małopolskiego.

 mgck

DSC05348
DSC05374
DSC05380
DSC05409
DSC05431
DSC05439
DSC05452
DSC05463
DSC05470
DSC05477
DSC05484
DSC05489
DSC05514
DSC05520
DSC05524
DSC05529
DSC05551
DSC05613
DSC05675
DSC05691
DSC05700
DSC05707
DSC05761
DSC06133
DSC05348
DSC05374
DSC05380
DSC05409
DSC05431
DSC05439
DSC05452
DSC05463
DSC05470
DSC05477
DSC05484
DSC05489
DSC05514
DSC05520
DSC05524
DSC05529
DSC05551
DSC05613
DSC05675
DSC05691
DSC05700
DSC05707
DSC05761
DSC06133